Jak na biegówki to tylko w Góry Sowie!

Sezon w pełni, a śniegu wystarczy dla każdego. Warto wypocząć aktywnie na nartach biegowych. W Górach Sowich utrzymywana jest rozbudowana sieć tras biegowych, które są stosownie przygotowane (ratrakowane) i oznakowane.

Ulubione przez narciarzy i najlepiej utrzymane są szlaki w rejonie Wielkiej Sowy, Przełęczy Jugowskiej i Walimskiej oraz Bielawskiej Polanki. Popularne są też trasy poprowadzone wokół Twierdzy Srebrnogórskiej.

Wspólnie z Nadleśnictwami: Świdnica, Jugów oraz Bardo Śląskie, Stowarzyszenie Turystyczne Gmin Gór Sowich wytyczyło 5 tras na których można uprawiać narciarstwo biegowe. Teren został oznakowany według obowiązujących zasad PTTK, wyposażony w tabliczki informujące o kolorze trasy a także duże tablice informacyjne na których prezentujemy przebieg tras, ich długość, poziom oraz przewyższenia.

Najświeższe informacje odnaleźć można na profilu facebookowym "Sowiogórskie Trasy Do Narciarstwa Biegowego":

 

 

Sowiogórskie trasy do narciarstwa biegowego

1. Trasa "SOWA"

Trasa ta jest naturalnym przedłużeniem Trasy "NIEDŹWIEDŹ" i biegnie od Koziego Siodła (887 m n.p.m.) do Schroniska "Sowa" (900m n.p.m.). Na prawie całym przebiegu jest płaska, więc dedykowana początkującym biegaczom i dzieciom. Jej długość to zaledwie 2,2 km więc swobodnie można pokonać ją w obie strony. Otoczenie Schroniska Sowa, z górującym nad okolicą szczytem Wielkiej Sowy (1015 m n.p.m.) to jedno z najbardziej klimatycznych miejsc w Górach Sowich. Przepiękne widoki rozciągające się ze szczytu będą uzupełnieniem dnia spędzonego na nartach.

MAPA [PDF]

PLIK GPX

PLIK KML

Długość trasy: 2,2 km
Skala trudności: łatwa

 

Trasa Sowa

Trasa Sowa

 

2. Trasa "LIS"

Trasa "LIS" to kolejna alternatywa dla narciarzy biegowych startujących od Przełęczy Jugowskiej, jest ona tak jak Trasa "SOWA" przedłużeniem Trasy "NIEDŹWIEDŹ" i również należy do tras łatwych. Zaczyna się na Kozim Siodle (887m n.p.m.) a kończy się ona na Lisich Skałkach (880m n.p.m.) skąd można podziwiać wspaniały widok na Schronisko "Orzeł" oraz całą Przełęcz Sokolą. Lisie Skały stanowią jedno z największych i bardziej znanych zgrupowań skalnych w Górach Sowich. Trasa biegnie w otoczeniu niezbyt wysokich świerków i sosen, które w zimowej szacie dodają jej ogromnego uroku

MAPA [PDF]

PLIK GPX

PLIK KML

Długość trasy: 2,8 km
Skala trudności: łatwa

 

Trasa Lis

Trasa Lis

 

3. Trasa "NIEDŹWIEDŹ"

Trasa biegnie z Przełęczy Jugowskiej (801 m n.p.m.) na Kozie Siodło (887 m n.p.m.) na północno-wschodniej stronie Gór Sowich. Trasa, nie licząc krótkiego i niezbyt stromego podbiegu w początkowej fazie, jest bardzo łagodna i bez większych przewyższeń. Jest wprost idealna dla rodzin z dziećmi i osób rozpoczynających naukę biegania na nartach. W kilku jej miejscach przy dobrej pogodzie rozciąga się przepiękny widok na Pogórze Gór Sowich a szczególnie na Kamionki i Pieszyce. Dodatkowym atutem trasy jest jej położenie w bezpośredniej bliskości kompleksu narciarskiego "Jugów Park" oraz dużego parkingu z przebieralnią i gastronomią (tzw. Akwarium).

MAPA [PDF]

PLIK GPX

PLIK KML

Długość trasy: 2,2km
Skala trudności: łatwa

 

Trasa Niedzwiedz

Trasa Niedzwiedz

 

4. Trasa "NIETOPERZ"
Trasa ta ma swój początek na Przełęczy Jugowskiej (801 m n.p.m.). Biegnie aż do Bielawskiej Polany (803 m n.p.m.) i z powrotem do Przełęczy Jugowskiej przez Zimną Polanę (879 m n.p.m.). Trasa wiedzie poprzez teren dość płaski, niewielkie aczkolwiek trochę wymagające podejście zaczyna się przed Zimną Polaną ale za to kończy się łagodnym 1,5 km zjazdem do Przełęczy Jugowskiej. Na trasie znajduje się kilka pięknych miejsc widokowych, z których można podziwiać Bielawę lub Jugów. Bielawska Polana jak i Zimna Polana są miejscami gdzie można złapać chwilę oddechu i odpocząć we wiatach, które postawiły tutaj Nadleśnictwa Świdnica i Jugów.

MAPA [PDF]

PLIK GPX

PLIK KML

Długość trasy: 10,0 km
Skala trudności: łatwa

 

Trasa Nietoperz

Trasa Nietoperz

 

 

 

5. Trasa "9 BUKÓW"
Początek tej trasy znajduje się lekko poniżej Przełęczy Srebrnej (568 m n.p.m.) od tzw. Mostu Żelaznego. Trasa przebiega poprzez urokliwe miejsca leżące już w Górach Bardzkich a środek jej wypada na Przełęczy Wilczej (532 m n.p.m.) z miejscem parkingowym i wiatą zaopatrzoną w kominek! za co należy się podziękowanie Nadleśnictwu Bardo. Trasa nie należy do tras trudnych, jest za to dość długa bo aż 10,2 km i stanowi pętlę. Na przełęczy Srebrnej oraz w bezpośredniej okolicy znajdziemy dużo miejsc parkingowych jak i punktów gastronomicznych czy noclegowych.

MAPA [PDF]

PLIK GPX

PLIK KML

Długość trasy: 10,2 km
Skala trudności: łatwa

 

Trasa Dziewięć Buków

Trasa Dziewięć Buków

 

6. Trasa "Sokola"

PLIK GPX

PLIK KML

 

 MAPA - Trasy biegowe

 

żródło: www.gorysowie.org (STGGS)

SOWIE DOŁY

Sowie Doły - mroczne i tajemnicze miejsca w Górach Sowich. Nazwa inspirowana fikcyjną miejscowością, w której toczy się akcja serialu "Znaki".

Znajdź nas również na Facebooku oraz Instagramie:
 

email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Pogoda

Top
Strona wykorzystuje pliki cookie. Więcej informacji na temat korzystania z plików cookie znajduje się w regulaminie. More details…